پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - منابع طبیعی و امور عشایر برای جلوگیری از تخریب عرصه‌های طبیعی و راه‌های عشایری تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند
 
بازدید : 23 26 فروردين 1398 ساعت 18:55 شماره :59358
امضای تفاهم‌نامه همکاری میان منابع طبیعی و امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد
منابع طبیعی و امور عشایر برای جلوگیری از تخریب عرصه‌های طبیعی و راه‌های عشایری تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند
 

به گزارش پایگاه خبری اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان کهگیلویه وبویراحمد، طی جلسه‌ای تفاهم نامه مابین اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری با اداره کل امور عشایر استان منعقد شد.

در حاشیه امضای این تفاهم‌نامه غلامحسین حکمتی‌اصل گفت: اقداماتی در بحث فرهنگ سازی و تبدیل الگوی معیشت بهره‌برداران در کنار گرایش‌ها به حفظ پایداری منابع طبیعی و استفاده دامداری وبهره برداری متناسب با ظرفیت مرتع باعث شده که منابع طبیعی و آبخیزداری در این مناطق به پایداری کامل برسد.


حکمتیان اصل گفت:در برخی از مناطق تخریب‌ها بسیار کم شده حتی  به صفر رسیده، برنامه‌هایی که در دستور کار قرار دادیم باعث شد مردم نسبت به مرتع احساس مرتع‌داری  مالکیت عرفی و دلسوزی بیشتری داشته باشند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کهگیلویه و بویراحمد در ادامه بیان داشت:در بعضی از عرصه‌ها به دلیل معارضات اجتماعی و یا تعاملات قابل حل بین طوایف وجود دارد انتظار داریم با کمک امور عشایر استان مالکین عرفی را شناسایی کنیم و پروانه چرای دام صادر کنیم

وی در ادامه افزود:به طور مثال سال گذشته در شهرستان بویراحمد ارزش ریالی آنغوزه به480هزار تومان رسید که به ازای هر یک هکتار حداقل 100کیلو گرم آنغوزه که معادل48میلیون تومان درآمد خالص حاصل شد.

ادامه این جلسه مدیر کل امور عشایر استان به وضعیت راه‌های عشایری استان پرداخت و گفت: راه‌های عشایری استان موضوع بسیار مهمی است در سنوات گذشته بخشی از راها تصرف و تغییر کاربری داده شد که در این جلسه مقرر می‌کنیم هر گونه واگذاری در مسیرهای اجرایی کاملا ممنوع شود و عرصه‌هایی که قبلا به شیوه‌های مختلف تصرف شده شناسایی  و به وسیله محاکم قضایی جهت پیگیری رفع تصرف شود.

مجید علی‌پور افزود:در بحث غرفی عشایر هرگونه واگذاری با استعلام از امور عشایر صورت پذیرد، همچنین برای تقویت و توسعه پایدار بهره‌برداران در مناطق عشایری از جمله  آتش سوزی با توجه  به اینکه سال پر بارشی داشتیم و وضعیت مراتع خوب است  سامانه غرفی مشخص شود و بهره‌برداران را در جهت تشکل ها معرفی کنیم.

وی با بیان اینکه نقشه راهها براساس آخرین برداشت‌های جدید و اطلاعات جغرافیایی یا یو تی ام دار به صورت پوستر یا نرم افزار دراختیار امور عشایر قرار گیرد، گفت: دو کارگروه منابع طبیعی و آبخیزداری  و امور عشایر استان  برای حفاظت از عرصه‌های غرفی عشایر استان و ممانعت از تخریب  و تصرف آنها تشکیل شده که امیدواریم بتوانیم گام موثری در حفظ وجلوگیری از تخریب عرصه های مرتعی عشایر استان برداریم.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :