پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - تهیه سند دریاچه مورزرد زیلایی توسط منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد
 
بازدید : 13 13 خرداد 1398 ساعت 14:41 شماره :60496
در نشست شورای برنامه‌ریزی از تهیه و تدوین سند دریاچه مورزرد زیلایی خبر داده شد.
تهیه سند دریاچه مورزرد زیلایی توسط منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد
 

به گزارش پایگاه خبری اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان کهگیلویه وبویراحمد، جلسه شورای برنامه‌ریزی شهرستان بویراحمد با حضور فرماندار و روسای شهرستان بویراحمد  برگزار شد.

یکی از موضوعات مهم مطرح شده در این نشست تهیه و تدوین سند راهبردی برم بالا دستی مورد زرد زیلایی بود که یکی از مهم‌ترین پروژهای  اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان است.

فرماندار بویراحمد در این نشست گفت: برم مور زرد زیلایی تنها دریاچه  آب شیرین استان با حجم یک و یک دهم میلیون متر مکعب ذخیره آبی است و مخزن آن ۳۴ هکتار است.

شاهرخ کناری گفت: مشکل و معضلی که با آن روبرو هستیم بحث مهاجر پذیری و حاشیه‌نشینی اطراف شهر یاسوج است که باعث ایجاد آسیب‌های اجتماعی شده و مجبوریم در جهت توانمند‌سازی جوامع محلی گام برداریم اگر سند مورزرد زیلایی تدوین و آماده شود در حوزه زیلایی هم با توجه به  هزینه ۵ میلیاردی امور عشایر می‌توانیم توانمند سازی را در این حوزه داشته باشیم.

وی تصریح کرد: در 185هکتار کشت‌هایی انجام  شده و برای110نفر اشتغالزایی ایجاده شده، در کنار این طرح ظرفیت خوبی برای آبزی پروری و کشت گیاهان دارویی داریم که باید زیر ساخت‌ها فراهم شود تا بتوانیم رونق اشتغال داشته باشیم تا از مهاجرت و تخریب منابع طبیعی جلوگیری شود.

وی همچنین در ادامه خاطرنشان کرد: اهداف این طرح توانمندسازی جوامع محلی و همچنین  جلوگیری از تخریب منابع طبیعی و رونق اشتغال در این منطقه و ظرفیت و پتانسیل که دریاچه مور زرد زیلایی دارد است.

فرماندار بویراحمد عنوان کرد: 24دستگاه عضو این کار گروه هستند که این دستگاه‌ها ملزم هستند باهماهنگی اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان وبخشدار مارگون جلسات متعدد را برگزار کنند.

 این مسوول عنوان کرد: اگر این سند تهیه و در شورای برنامه‌ریزی شهرستان و استان تصویب شود می‌توانیم اعتبار بسیار خوبی برای ای این طرح قرار دهیم که مردم عزیز منطقه زیلایی نهایت استفاده را از این طرح داشته باشند،ضمن اینکه زمان تهیه این سند حداکثر ۶ ماه است.

در ادامه گودرز باقری افزود: اولین نقطه این طرح به عنوان پایلوت شناخته شد و این طرح دارای شاخص‌های متعددی است.

وی گفت: این طرح دارای سندی است که باید مراحل خود را مرحله به مرحله  طی کند درحال حاضر باید طرحی در منطقه اجرا شود که در قالب آن دستگاه ها مکلف به اجرای برنامه های خود شوند.

باقری خاطرنشان کرد :پیمانکار و مشاور طرح انتخاب شده و دستگاه‌های اجرایی ملزم هستند توانایی منطقه را اعلام کنند، طرح با همکاری و هماهنگی مشاور تدوین شود تا بتوانیم همین امسال وارد اجرایی شدن پروژه قرار بگیریم.

در پایان جلسه دهیار منطقه زیلایی ضمن تشکر از توجه مسوولان استان گفت: زیلایی توانمندی‌هایی در راستای بوم گردی و جذب توریست و ایجاد درآمد و اشتغال دارد.

  وی تصریح کرد: این طرح هر چه سریع‌تر عملیاتی شود چرا که برای دریاچه و مردم سودمند است.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :